Betlémské světlo

15.12.2011 01:27

Betlémské světlo 2011

Jako každý rok přivezou skauti i letos do Česka vánoční plamínek Betlémského světla. Lidé si jej mohou převzít od soboty 17. prosince, kdy ho budou skauti rozvážet do všech koutů ČR.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostal do co nejvíce domácností. Plamen k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají 10. prosince skautským delegacím z celé Evropy.

V Praze si Pražané mohou Betlémské světlo odnést, mimo jiné, i z náměstí Míru. Betlémské světlo bude přineseno 17. 12. 2010 v 13 hodin ke stánku na vánočních trzích na náměstí Míru.

Vánoční pošta Betlémského světla

Skauti nebudou nabízet jen možnost odnést si plamínek Betlémského světla. Letos bude 17. 12. Od 13 do 18 hodin v provozu i příležitostná poštovní přepážka České pošty, kde budete moci podat, nejen vánoční přání, která budou při této příležitosti k dispozici, ale i své vlastní zásilky, které pak budou opatřeny pamětním razítkem Betlémského světla.

Využijte i vy příležitosti poslat svým známým, přátelům, rodině vánoční přání napsané v mihotavém světle Betlémského plamínku. Někdy je nemožné přenést Betlémské světlo a předat jej ve formě plamenu, snad takto napsané přání přinese adresátům radost z toho, že nejsou sami, že na ně někdo myslí..

Všechny zásilky podané v příležitostné poštovní přepážce Betlémského světla budou opatřeny pamětním razítkem.

Betlémské světlo na náměstí Míru zajišťuje Junák,  Česká pošta a České vánoční trhy.

Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednou, stejně jako různé doprovodné akce a bližší informace budou průběžně zveřejňovány na www.betlemskesvetlo.cz.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický.

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již podvaadvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

 

Zpět
TOPlist